چهارشنبه, 09 بهمن 1398
اللهم صل علي علي بن موسي الرضا المرتضي، الامام التقي النقي و حجتک علي من فوق الارض و من تحت الثري، الصديق الشهيد، صلاه کثيره تامه زاکيه متواصله متواتره مترادفه کافضل ما صليت علي احد من اوليائک.

حدیث روز

منوی اصلی سایت

فرم ورود به سایت

مشاهده ی سایت

برای مشاهده بهتر سایت
از مرورگر فایر فاکس استفاده نمایید.
برای دانلود فایر فاکس روی عکس
زیر کلیک کنید

شما در این صفحه هستید : صفحه اصلی
 

آخرین اخبار

 
 
*بیانات مهم آیت الله وحید خراسانی درباره عصر غیبت حضرت ولی عصر(عج) PDF چاپ نامه الکترونیک

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین وصلی الله علی سیدنا محمد وآله الطاهرین سیما بقیة الله فی الارضبین واللعن علی اعدائهم الی یوم الدین

نتیجه­ ی مباحث سابقه این شد که: اصل طرح دعوا در مقابل صدیقه­ی کبری بالنسبه به فدک، به حکمِ قرآن و سنّت قطعیّه باطل و مردود است، به وجوه متعدده، هم از جهت فقهی و حکم فرعی، و هم ازجهت حکم اصولی. اساس این دعوا، ادعای ولایت بود و منشأ این ولایت، خلافت بود، و بعد که به برهان قاطع، علّت باطل شد، معلول هم به بطلان علت، باطل است.

چهار قسمت دیگر باقی مانده، مراحلی که در این قضیه طی شده... چون از اول سال تحصیلی، فقه در این ساعت است، بنابراین این بحث وقتش تغییر می­کند که بعد معیّن خواهد شد ان شاء الله.

عمده این است که بعضی خواستند وظیفه را در این مدتِ تعطیل بیان کنیم. این امر بسیار مهمّ است؛ لذا امروز مختصری در این قسمت باید بحث کرد. شما با این زحماتی که کشیدید برنامه را از فلان کتاب و فلان کتاب، غلط است اتخاذ کنید، چون قدرتی که از جهت اصول و فقه پیدا شد، ایجاب می­کند که خودتان برنامه­ی زندگیتان را منحصرا از قرآن تلقّی کنید، و هرچه هست در قرآن است.[قرآن] وظیفه­ی همه­ی شما(روحانیون) را در دو جمله معین کرده، هم در ایام تحصیل، هم در ایام تعطیل.

جمله­ی اولی:« لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ »، جمله ی دوم:« وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ ». افسوس که ما نه جمله ی اولی را فهمیدیم، نه جمله­ی دوم را.

اما جمله­ی اولی یک کتاب شرح دارد. مادّه چیست، هیأتی که بر مادّه واقع شده چیست؛ « لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ ». بحث مادّه بحثی است، بحث هیأت بحثی؛ بعد نوبت می­رسد به متعلًق این تفقّه، آن چیست؟« فِي الدِّينِ »، بعد دین ماهُو؟ غوغائی است در آن مرحله که ما هُوَ الدین که« لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ ». آن دینی که از مبدأ شروع می­شود، اول خروجِ از حدِّ تعطیل، بعد خروج از حدِّ تشبیه؛ بعد ورود در مرحله تسبیح، بعد ورود در مرحله تحمید، بعد ورود در مرتبه تحلیل، بعد ورود در مرتبه تکبیر؛ از  کل وصفٍ و مِن کل حدّ ٍ، از اینجا شروع می­شود تا نقطه­ی نهایی جنت و نار، در اصول. در فروع شروع می­شود از اول طهارت عن الحدث و الخبث تا آخر مسأله از حدود و دیات؛« لیتفقهوا» در همچو دینی، بعد که تفقِّهوا، غایت این تفقه چیست؟« وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ »، غوغا باز در این جمله است،« وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ »، این إنذار چیست؟ کار شما این است. هر کسی باید بفهمد کاری که به او محوّل است حقیقتش چیست؟ مبدأش چیست؟ منتهاش چیست؟ این انذاری که وظیفه بعد از تفقه در دین است، این همان إنذاری است که خدا به عقل کُل و کُل عقل و علم کُل و کُل علم و به جوهر و گوهر تمام انبیا و رسل خطابش این است: « يَا أَيُّهَا الْمُدَّثِّرُ ، قُمْ فَأَنْذِرْ ». این را باید دقت کنید چه بحثی است؟« وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ » این انذار چه انذاری است؟ علی أی حال ما وارد بحث عمیقی شدیم اما به قدر میسور[توضیح می دهیم].باز راه این انذار چیست؟

در این تعطیل کار شما باید منحصر باشد در دو کار:

یک کار، تمرکز [بر] آن تفقهی که در دوره­ی سال محقق شده، این یک کار است؛ آنچه گفته شد باید متمرکز بشود در نفس، و این تمرکز در دوران تعطیل مُحقّق است؛ این یک وظیفه.

وظیفه­ی دوم عبارت است از این که هر کسی ،بدون استثنا، در همچو زمانی که زمان فِتن است، اما چه فتنه هایی؟ فِتنٌ کَقِطع ، اما چه قطعه هایی؟ "اللیل المُظلَم". این بیان خود شخص اول عالم است، که در غیبت آن حضرت فتنه هایی پیدا می­شود مثل قطعه های شب ظلمانی، ایتام آل محمد به این فتن گرفتار می شوند. وظیفه­ی هر فردی که از دین بهره ای از علم گرفته، در این اوقات تعطیل، نجات این ایتام است از این فتن.

راه نجات چیست؟ طریق تبلیغ چیست؟ باز مرجع خود قرآن است؛ محصَّل از کلام خدا دو کلمه است:

یک کلمه، توجیه نفوس به مبدأ تمام هستی و آنچه در دائره­ی امکان است،« الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ». این یک نقطه که باید قلوب به این اصل توجه کند.

راه این توجیه چیست؟ چه جور باید دلها را به خدا متوجه کرد؟ آن هم باز قرآن مرجع است. اینجا جای تکلم به هیچ کلمه­ای نیست الا از مبدأ وحی که نور محض است. راه چیست؟ « سَنُرِيهِمْ...» ، اینها را خوب فکر کنید ، راه تبلیغ را بیاموزید، به أباطیل گوش ندهید. « سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنْفُسِهِمْ » راه این است. باید در هر مجلسی مردم را متوجه کنید به آیات علم و قدرت و حکمت در آفاق. « إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لَآيَاتٍ لِأُولِي الْأَلْبَابِ »، راه این است: « الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ». اینجاست که دلها منقلب می­شود. میلیاردها کهکشان« كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ »، « لَا الشَّمْسُ يَنْبَغِي لَهَا أَنْ تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ ». کیست که« لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ»؟ و همه­ی این آیات درمرئی و منظر ماست و ما در زندگی عمر را گذراندیم در غفلت.

یک جمله در قرآن کمر شکن است:« وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ...، وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ ». هم خودتان فکر کنید، هم مردم را وادار به تفکر کنید. راه خدا آیات خداست.

« وَفِي أَنْفُسِهِمْ »، بعد قرآن بخوان: « فلْيَنْظُرِ الْإِنْسَانُ... فلْيَنْظُرِ الْإِنْسَانُ مِمَّ خُلِقَ ، خُلِقَ مِنْ مَاءٍ دَافِقٍ ، يَخْرُجُ مِنْ بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ »، « قُتِلَ الْإِنْسَانُ مَا أَكْفَرَهُ ، مِنْ أَيِّ شَيْءٍ خَلَقَهُ ، مِنْ نُطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ، ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَهُ ». که بود که این نطفه­ی گندیده را نگذاشت پدر و مادر بشوید و در چاه و چاله بریزد؟ و این نطفه را در ظلمات ثلاث: «خَلْقًا مِنْ بَعْدِ خَلْقٍ فِي ظُلُمَاتٍ ثَلَاثٍ »، همان نطفه­ای که ارزشش این بود که در چاله­ای ریخته بشود، قذارتش به حدی بود که به هرچه می رسید نجس می­کرد، همان نطفه را در آن ظلمات ثلاث پرورش داد تا به اینجا رسید: « لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ»،« ثُمَّ أَنْشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ ». این جور هم خودتان به مبدأ وجود اقبال کنید با فکر و علم، و هم مردم را وادار کنید. این نقطه­ی اولی است.

روزگار گذشت، عمر تمام شد، آن کس را که باید بشناسیم نشناختیم، از آن کس که باید حیا کنیم [حیا] نکردیم، از آن قدرتی که باید بترسیم نترسیدیم، به آن مبدأ لایتناهای فیض که باید امید ببندیم امید نبستیم، دل بستیم به کی؟ به کسانی که به یک چُرت، اختیار معده­ شان از دستشان می­رود. « لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ». الا کلُّ شیء ما خلا الله باطل. « كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ »، خوشا به حال آن کسانی که رسیدند.

نقطه ی دوم باب الله است، جلّ جناب الحق ان یکون شریعة لکل وارد. راه به او منحصر است، فقط امروز باب او [و] راه او یک نفر است، باب الله الأعظم، صراط الله الأقوم، او کیست؟ کسی است که تمام آن فیض که از آن فیاض به تمام آفاق و انفس افاضه می شود همه به طفیل وجود اوست، بیُمنه رُزق الوری وبوجوده ثبتت الارض والسماء. نقطه­ی دوم اوست، او را بشناسید، به مردم معرفی کنید، آیا شناختیم کیست؟ ابدا .

صد و هشتاد و دو اسم دارد! امام زمان این است، این اسمها را فهمیدیم، صد و هشتاد و دو اسم!!! ، یکی از این اسماء نور الانوار است. اینجاست که عقل مبهوت است. عمری گفتیم اما گفتن کجا، فهمیدن کجا. یک روایت باید خوانده بشود تا روشن بشود که امام زمان کیست. آن روایت این است. به قدری روایت مهم است که صدوق هم در علل، هم در اکمال الدین تعرض کرده، شیخ الطائفه در غیبت، نعمانی در غیبت؛ بحث، مفصل است در سند؛ قسمتی از روایت این است. گوینده کیست؟ شنونده کیست؟ طرف خطاب علی بن جعفر است، مخاطِب، موسی بن جعفر است؛ مورد گفتگو حجة ابن الحسن است. همچو گوینده­ای برای همچو شنونده­ای. علی بن جعفر کیست؟ فقیه است، اعظم الفقهاء در عصر امام هفتم، همان کسی که بعد از هزار و چندین صد سال جنازه اش کشف شد، منقلب کرد سعودی را، برای این که مخفی کنند، آن جنازه را شبانه دفن کردند، و بعد از هزار و خرده ای بدن مثل گل نوشکفته بود. طرف همچو کسی است،

بعد امام فرمود: "اذا فقد الخامس من ولد السابع". خوب نحوه ی تکلم را اهلش دقت کنند. "اذا فقد الخامس من ولد السابع"، آن زمانی که مفقود بشود پنجمی از اولاد هفتمی، "فالله الله فی ادیانکم"... "فالله الله فی ادیانکم! لایزیلکم احد منها"، فتنه به حدی خواهد شد که صبح از خانه بیرون می آید مسلمان، مؤمن، شب به خانه برمی گردد برگشته از خدا و پیغمبر و امام؛ "إنه لابدّ...، لابدّ لصاحب هذا الأمر مِن غیبةٍ"، اما چه غیبتی؟ "حتی یرجع عن هذا الأمر من کان یقول به"، همه در خطرند، "اذا مُحِصُوا بالبلاء قلَّ الدیّانون"، و آن بلای اعظم در عصر غیبت اوست. "فقلت یا سیدی!" همه­ی نکته اینجاست. "فقلت: یا سیدی! من الخامس من ولد السابع؟" آن پنجمی از اولاد هفتمی کیست؟ "قال: عقولکم تصغر عن هذا وأحلامکم تضیق عن حمله"، به قدری آن پنجمی از اولاد هفتمی عظمت دارد که عقل شما -مثل علی بن جعفر- عقل شما کوچکتر از این است که او را درک کند. امام زمان این است. "واحلامکم تضیق عن حمله"، جمیع عقول به آنجا که می رسد خاموش است؛ احلام ، ضیّق است از تحمل بار معرفت او.

کیست که صاحب این مقام است؟ این رتبه در یک کلمه خلاصه می­شود و آن کلمه این است: امام هشتم بیانش راجع به امام زمان این است. واقعا لرزه بر اندام می­افتد وقتی سند حدیث و متنش ملاحظه می­شود.

"عن ابی الحسن الرضا: بأبی وأمی!  سَمیُّ جدّی وشبیهی وشبیهُ موسی بن عمران، علیه جیوب النور تتوقّدُ بشعاع ضیاء القدس".

اینجا معلوم می­شود عقلها همه در مقابل عظمت نور جلال او خاموش است.

نور الأنوار یک لقب است، نور الله الذی لایطفی یک لقب است.

امیرالمؤمنین وقتی تفسیر آیه­ی نور را کرد، از اول شروع کرد: « اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ » ، رسید به آخر آیه: « يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشَاءُ »، فرمود: مراد از این جمله فرزند من حجة ابن الحسن است. « يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشَاءُ ».

این است امام زمان، بشناسید و به مردم بشناسانید. او کیست؟ کسی است که وقتی ظهور می کند جبرئیل از یمین او، میکائیل از یسار او ، عزرائیل از خلف او، اسرافیل از مقابل او، که در اینجا بحری است از حِکمت برای وقتش.

نظر ها
افزودن جدید جستجو
+/-
نظرات
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
 
 

انتظار

*رشته حوادث قبل از ظهور درمنطقه

برگرفته از کتاب عصر ظهور احادیث ما بیانگر آن است که ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) پس از یک رشته حوادث مقدمات منظقه ای و بین... ادامه مطلب...
*عهد دل

   از حضرت صادق (ع) نقل شده، هر کس چهل صبح دعای عهد را بخواند از یاوران قائم (ع) خواهد بود و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد، خدای... ادامه مطلب...
*نوشته خواندني حجت‌الاسلام و المسلمين صديقي:سلام بر بهار جانها...

  نوشته خواندني حجت‌الاسلام و المسلمين صديقي به‌مناسبت فرا رسيدن بهار؛   سلام بر بهار جان‌ها و نشاط دل‌ها/ پيام بهار براي... ادامه مطلب...
*ابعاد انتظار / آمادگی در عمل

د - آمادگى در عملدر مرحله ى عمل ، به دو عامل ديگر نياز است . دو عملى كه در روش ‍ تربيتى انبيا در قرآن از آن سخن به ميان رفته است :... ادامه مطلب...
*ابعاد انتظار / طرح و برنامه ریزی

ج - طرح و برنامه ريزىمنتظر بايد طرح و نقشه داشته باشد و با توجه به طرح و نقشه ى سازندگى ، خود دنبال مصالح و لوازمى باشد كه قبلا... ادامه مطلب...
*ابعاد انتظار / آمادگی روحی

ب - آمادگى روحىمنتظر بايد در زمينه ى روحى نيز آمادگى بالايى داشته باشد تا در برابر حوادث و مصيبت ها از كوره در نرود و بتواند بار... ادامه مطلب...
*ابعاد انتظار / آمادگی فکری

ابعاد انتظارآن كس كه در انتظار است ، آماده مى شود تا نقطه ضعف هاى خودش ‍ را پر كند و مانع ها را بشناسد و نقطه ى ضعف هايش را بيابد... ادامه مطلب...
*شیطان در آخرالزمان،هر چه تیر دارد رها خواهد کرد

رسول اکرم صل الله علیه وآله ، دوره ای را که بشریت با آن در آینده مواجه خواهد شد را بر سه دوره تقسیم کرده اند. (بالاخص جامعه... ادامه مطلب...
*ظهور، آغاز تاريخ‌ (مقام معظم رهبری)

ظهور، آغاز تاريخ‌ ‌من، بارها اين‌را گفته‌ام. بعضي‌خيال‌مي‌كنند، حضرت‌كه‌آمدند، آخر دنيا است! نه، تازه‌شروع‌دنيا و... ادامه مطلب...
*فتنۀ شدیدتر از دجال روایتی از امام رضا علیه السلام

در كتاب وسائل‌الشیعة كه توسط شیخ حرّ عاملی گردآوری شده و از زمان تأليف تاكنون مدار تحقيق و استنباط فقها در احكام شرعی بوده،... ادامه مطلب...
*زمان ظهور حضرت فرزندان قاتلان امام حسین را خواهد کشت!

عبد السلام بن صالح هروی گوید: به حضرت رضا علیه السلام عرض کردم : نظرتان دربارۀ این حدیث که از امام صادق علیه السلام روایت شده... ادامه مطلب...
*بیانات آیت الله وحید خراسانی با دانشجویان مشهد مقدس

     در این دیدار معظم له ضمن بیان شباهت امام زمان علیه السلام خَلقاً وخُلقاً به رسول خدا صلی الله علیه و آله و منزلت و مقام... ادامه مطلب...
*دو روایت زیبا از آخرالزمان

  در روایات بسیاری خبر از امتحان های بزرگ و فتنه های عظیم در آخرالزمان آمده است ، که به بعضی از آنها اشاره و پیامد و آمادگی در... ادامه مطلب...
*فرج حضرت بقیة الله، روحی له الفداء، خیلی نزدیک است

  روایتی نقل شده که مفصل است . این روایت را ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه (جلد دوم، صفحه 184) نقل کرده است . می فرماید که: یک روز... ادامه مطلب...
*بیانات مهم آیت الله وحید خراسانی درباره عصر غیبت حضرت ولی عصر(عج)

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین وصلی الله علی سیدنا محمد وآله الطاهرین سیما بقیة الله فی الارضبین واللعن علی... ادامه مطلب...
*چرا او قائم آل محمد (علیهم السلام ) نامیده شد؟!

ابو حمزه ثمالی می گوید: از امام محمد باقر علیه السلام پرسیدم : ای فرزند رسول خدا! مگر شما ائمه، همه قائم به حق نیستید؟ فرمود: بلی!... ادامه مطلب...
*مهدی چه کسی است؟!

جابرجعفی می گوید: من خدمت امام محمد باقر علیه السلام بودم که مردی به حضور ایشان شرفیاب شد و عرض کرد: خداوند شما را رحمت کند ! این... ادامه مطلب...
*مرحوم دولابی و تمثیل زیبای ظهور

آن مرحوم می‌فرمایند: پدری چهار تا بچه را گذاشت توی اتاق و گفت این‌جا را مرتب کنید تا من برگردم، خودش هم رفت پشت پرده. از آن‌جا... ادامه مطلب...
*مظلومیت حضرت (امام زمان علیه السلام) پس از ظهور

مظلومیت حضرت (امام زمان علیه السلام) پس از ظهور حالات مظلومیت، تنهائی و اضطرار حضرت آن قدر طولانی و بزرگ است که حتی وقتی هنگام... ادامه مطلب...
*معصومین علیهم السلام حقیقت واحد و آئینه تمام نمای خداوند هستند

معصومین علیهم السلام حقیقت واحد و آئینه تمام نمای خداوند هستند معصومین علیهم السلام که یک نور واحد1هستند، کامل ترین مخلوق... ادامه مطلب...
 
 

دعا و نیایش

 


از اینجا دانلود کنید

 

 

مطالب و نکته های عارفانه

Previous بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
 

تصویر ویژه

یادداشت

ابصار العين،ص‏26

امام صادق عليه السلام فرمود:«رحم الله عمى العباس لقد اثر و ابلى بلاء حسنا... » خدارحمت كند عموى ما عباس را،عجب نيكو امتحان داد،ايثار كرد و حداكثر آزمايش را انجام داد.براى عموى ما عباس مقامى در نزد خداوند است كه تمام شهيدان غبطه مقام او را مى‏برند.

اوقات شرعی